Zpráva za školní rok 2013-2014
Gymnázium Slaný – Gymnasium Pegnitz

Sportovní výměna ve Slaném proběhla v tradičním listopadovém termínu v hale Bios. Z Pegnitz k nám přijelo 56 studentek a studentů. Devět družstev z každého gymnázia bojovalo o vítězství ve futsalu, košíkové, odbíjené a florbalu. Naši hosté byli úspěšnější v sedmi zápasech. Všechna utkání byla velmi napínavá a hrála se s vysokým sportovním nasazením za hlasité podpory spolužáků. Sportování si nenechalo ujít mnoho bývalých účastníků výměn.
Začátkem dubna dorazilo 50 studentů slánského gymnázia do partnerského Pegnitz. Očekávala nás utkání v kopané, košíkové, odbíjené a házené. Na hřišti i v hale panovala přátelská, ale bojovná atmosféra. Bilance byla pozitivní pro domácí.
V tomto školním roce měla kvinta příležitost navázat kontakt s 10.třídami v rámci jazykové výměny. V dubnu přijeli partneři z Pegnitz do Slaného. Ubytovali se v rodinách. Na programu bylo přijetí ředitelem školy, zajímavá prezentace skupiny www.laborky.cz, nechyběla prohlídka města a památek. Na celodenní výlet jeli hosté na Karlštejn a také do Prahy, kde je průvodkyně seznámila s Pražským hradem, chrámem sv. Víta, Karlovým mostem a Staroměstským náměstím. Studenti měli mimo organizovaný program dostatek volného času, který využili ke sportování nebo návštěvě Prahy.
Koncem května navštívili studenti kvinty své již známé partnery v Pegnitz. Hned první den nás přivítal ředitel školy, studenti měli možnost navštívit různé vyučovací hodiny a prohlédnout si školu. Pak nás přijal v historickém sále radnice starosta pan Uwe Raab, následovala procházka městem k prameni řeky Pegnitz. Ve středu jsme byli na celodenním výletě v Regensburgu ( Řezně ), kde nás průvodkyně seznámila s památkami a historickým centrem města. Další den byla za krásného počasí na programu krátká pěší túra na biofarmu s ochutnávkou bioproduktů a výpomocí při krmení dobytka. V Bayreuthu byla zajímavá prohlídka budovy opery a závěrečný den zastávka ve vesničce Mödlareuth s bývalou německo-německou hranicí.
V dalším školním roce projevila zájem o stipendium na gymnáziu v Pegnitz Klára Smolková ze 3.A.