Beseda

V pondělí 12. května 2015 dopoledne se mohli studenti Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném setkat s autorem právě vycházející knihy Rozlet, Dr. Josefem Čermákem, Q.C. a nejen s ním, ale také s hlavním hrdinou knihy, podnikatelem Milanem Kroupou a s nakladateli – PhDr. Irenou Voštovou a architektem Milošem Bařinkou, majiteli nakladatelství Atelier IM Luhačovice.

beseda
Po kulturním úvodu a dvou krátkých filmech se rozhovořil Dr. Čermák a vyprávěl nejen o útěku z Československé republiky do Kanady v roce 1948, ale i o svých pocitech a zážitcích. Studenti viděli vlastence, spisovatele, divadelního herce a člověka mnoha dalších profesí, Josefa Čermáka, který si svojí bezprostředností, otevřeným srdcem a lidskostí velmi rychle získal celé auditorium.
Dr. Čermák studoval na Reálném gymnasiu Václava Beneše Třebízského ve Slaném v letech 1935 – 1943 (mimo jiné je pamětníkem stěhování do nové budovy), po zatčení v roce 1948 emigroval. Milan Kroupa studoval na gymnáziu ve Slaném (tehdy Střední všeobecně vzdělávací škole) v letech 1953 – 1955, Další studium mu jako synovi kapitalisty nebylo dovoleno; emigroval v roce 1966.
Vyprávění obou pánů o přechodu státní hranice, o těžkých začátcích v Kanadě bez znalosti jazyka, bez zázemí a bez peněz a nakonec i o mnoha milých i nepříjemných zážitcích, obohatilo posluchače v mnoha směrech. Nejvíce však asi v tom, co se dalo „vyčíst mezi řádky“ – jak může člověk bojovat za osobní svobodu, nezávislost, co všechno dokáže překonat a jak při tom všem může být zároveň citlivou, vděčnou a skromnou osobností plnou pokory.
Beseda Cermak
V rámci programu Dr. Čermák předal finanční dar z nadace, kterou zřídil ve jménu svých rodičů. Tentokrát jej získala vynikající studentka třetího ročníku gymnázia Nikola Sedloňová.
V podobném duchu probíhalo i odpolední setkání aktérů s veřejností v Kapli Zasnoubení panny Marie, v bývalé gymnaziální budově. Na půdě, po které kdysi kráčeli piaristé a jejich studenti, jsme zažívali obdobné úchvatné pocity a obdivovali vitalitu všech, především pak Dr. Josefa Čermáka.
Vzpomínka na společně prožitý den, bohatý na zážitky a plný krásných pocitů, zůstane v srdcích nás všech velmi dlouho. Mnoho se lze naučit při takových setkáních, stačí jen naslouchat a přemýšlet.

Milan Dundr