DSC05713   
Ve dnech 16. – 21. 2. 2020 se v rámci projektu badatelsky orientované výuky přírodovědných předmětů „Celorepubliková síť Laborky.cz při Gymnáziu ve Slaném“ čtrnáct učitelek a učitelů z českých základních a středních škol (z toho tři ze slánského gymnázia) zúčastnilo odborné stáže na Gymnáziu Michala Miloslava Hodži v Liptovském Mikuláši na Slovensku.


Toto gymnázium bylo založeno již krátce po vzniku Československé republiky, a to 15. 2. 1919. Z mnohých absolventů této školy se stali významní slovenští spisovatelé, vědci i sportovci.
Během pětidenního pobytu v Liptovském Mikuláši, který se v 19. století stal důležitým centrem slovenského národního obrození, se učitelé z České republiky seznámili se vzdělávacím systémem Ministerstva školství Slovenské republiky a zúčastnili se výuky v hodinách fyziky, chemie a biologie. Rovněž navštívili místní Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. V rámci rozhovorů se svými slovenskými kolegy měli čeští pedagogové také možnost vzájemné výměny metodicko-didaktických poznatků a informací.
Součástí stáže bylo rovněž poznávání významných kulturních památek středního a východního Slovenska, především pak historického centra Levoče s basilikou svatého Jakuba i největšího hradního komplexu ve střední Evropě - Spišského hradu.
Poděkování za úspěšný průběh stáže patří panu Martinu Šturmovi, který je garantem projektu „Celorepubliková síť Laborky.cz při Gymnáziu ve Slaném“ a vedení Gymnázia M. M. Hodži v Liptovském Mikuláši v čele s ředitelem RNDr. Jozefem Škorupou.
Úspěšný projekt Celorepubliková síť Laborky.cz byl realizován v letech 2017 – 2020 za přispění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Evropských strukturálních a investičních fondů (Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání).
Zdeněk Víšek

Fotografie najdete ZDE   

Joomla templates by a4joomla