Ve dnech 25. – 28. 2. 2020 se na Gymnáziu Václava Beneše Třebízského (GVBT) uskutečnil 61. ročník Ústředního kola fyzikální olympiády - kategorie A.

Do Slaného se sjelo 40 úspěšných řešitelů a vítězů krajských kol, kteří v průběhu tří dnů řešili teoretické a experimentální úlohy. Hlavní soutěž probíhala v Městském centru Grand a v učebnách GVBT. Některé úlohy opravoval také učitel slánského gymnázia Martin Procházka, úspěšný řešitel olympiády z minulých let.

Hlavní zásluhu, že se tato významná akce uskutečnila právě ve Slaném, měl zástupce ředitele GVBT a člen slánské městské rady Vladimír Kulich, který byl hlavním organizátorem celé soutěže. Záštitu nad touto akcí převzala hejtmanka Středočeského kraje paní Jaroslava Jermanová i starosta města pan Martin Hrabánek.

Uvedené dny na konci února letošního roku nebyly naplněny jen výpočty a experimenty, ale i přednáškami, které se konaly v aule GVBT. Učitel gymnázia Pavel Rubík představil fluorescenční mikroskop,  předseda vzdělávacího spolku Kosmos-news Milan Halousek zaujal posluchače přednáškou na téma „Projekt Apollo - opravdu jsme byli na Měsíci? “a předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová hovořila o aktuálních problémech vývoje jaderné energetiky. Někteří účastníci fyzikální olympiády z řad studentů a pedagogů rovněž zhlédli v rámci tematické exkurse významné architektonické památky našeho města. Nelze opomenout ani to, že po celou dobu mohli účastníci sledovat mnoho zajímavých pokusů talentcentra Laborky.cz, které působí na našem gymnáziu již více než deset let.

Nejvíce účastníků ústředního kola olympiády přijelo z  Moravy a právě student olomouckého gymnázia Hynek Jakeš převzal v bývalé kapli piaristického gymnázia - za účasti radního pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martina Draxlera a ředitele slánského gymnázia Milana Dundra - diplom a cenu za celkové vítězství. Nejlepším účastníkem z našeho kraje se stal Karel Kraus z příbramského gymnázia, jenž obsadil 10. místo.

Štěstí přinesla studentům možná i zdravice bývalého studenta slánského gymnázia a dnes úspěšného hudebníka Jana Pokorného „Pokáče“, který všechny účastníky virtuálně pozdravil 25. 2. 2020 ve slánském divadle až z daleké Austrálie. Vítězi byli nakonec všichni, neboť stát se úspěšným řešitelem je již samo o sobě výjimečné a obdivuhodné.

Pavel Novák, Zdeněk Víšek, GVBT

Další fotografie najdete ZDE