Ve středu 23. března 2022 se na naší škole uskutečnil projektový den zaměřený na problematiku holocaustu a antisemitismu.  Akce byla plánována již na konec ledna tohoto roku, a to u příležitosti osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, avšak z důvodu tehdejší nepříznivé epidemiologické situace se mohla uskutečnit až nyní.

Studentky a studenti pěti tříd vyššího gymnázia si v aule školy nejdříve vyslechli přednášku pana Radka Hejreta o dějinách židovského národa a kořenech antisemitismu.

Na jeho vystoupení navázala doktorka Michaela Vidláková, roz. Lauscherová, očitá pamětnice událostí v terezínském ghettu. Studenti se seznámili s jejím životním příběhem, kdy tři roky jako malá dívka prožila v Terezíně a po únoru 1948 byla společně se svými rodiči z politických důvodů uvězněna.

Vystoupení paní doktorky Vidlákové a pana Hejreta mělo u přítomných studentek a studentů velký ohlas a největším poděkování pro oba přednášející bylo nepochybně velké množství zasvěcených dotazů.

Potvrdilo se, že přímý kontakt s očitým pamětníkem druhé světové války má na žáky velký emocionální dopad  - zvláště v dnešní době, kdy válečné události probíhají nedaleko našich hranic.

Tato výchovně – vzdělávací akce byla uspořádána v součinnosti s Mezinárodním křesťanským velvyslanectví  Jeruzalém  (ICEJ).

Zdeněk Víšek, Pavel Novák

Další fotografie z této zdařilé akce naleznete ZDE

Joomla templates by a4joomla