Ve dnech 25. – 26. května 2022 se žáci  1. A  slánského gymnázia zúčastnili akce s názvem “Simulované zastupitelstvo“. Pořadatelem projektových dní byla společnost Agora, gymnázium a Městský úřad ve Slaném.

První den pracovali žáci ve skupinkách, seznamovali se s principy fungování územní samosprávy, vytvářeli náměty, co by bylo dobré ve městě zlepšit. Bezpečnost, vyloučené lokality, autobusová doprava, to byla hlavní témata, o nichž se diskutovalo. V podvečerních hodinách se žáci zúčastnili reálného 26. zasedání zastupitelstva města.

Druhý den dopoledne přišli za žáky do Městského centra Grand zastupitelé města. Všichni začali společně připravovat návrhy na zlepšení našeho města.  A nastal vrcholný bod programu – žáci usedli k poslaneckým stolům, seznámili se s hlasovacím zařízením a zasedání mohlo pod vedením místostarosty města Radka Vondráčka začít. Nikdo se nenudil, o mnohá usnesení se vedly dlouhé rozpravy, hlasování byla vyrovnaná. Žáci se do rolí zastupitelů vžili naplno.  Tři hodiny rychle utekly, ale žáci chtěli dál diskutovat o dopravní obslužnosti města či zlepšení bezpečnosti.

Snad někdy příště, až budou skutečnými zastupiteli. Nyní však zjistili, že práce zastupitele je náročná a zodpovědná, často plná emocí.

Pavel Novák