V úterý 27.6.2023 se 27 žáků sekundy se svými učiteli,  třídní p.p. Štěpánkou Hejmovou a p.p. Michalem Procházkou , vypravilo pěšky na 11km dlouhé putování do Třebíze. Chtěli jsme si připomenout osobnost Václava Beneše Třebízského, po němž je naše škola pojmenována a zejména skutečnost, že chodil každý den do gymnázia  ve Slaném pešky 8km tam a 8km zpět v každém počasí, v zimě, létě….

Naše cesta byla sice delší – vedla přes Studeněves, Tuřany, Libovici a Kvílice, ale naši vyučující nám ji doplňovali zajímavými fakty o historii a zejména o přírodě. Naučili jsme se, jak odnaučit kopřivu, aby nás žahala, a také jsme ji ochutnali. Již víme, jak vypadá locika, holub hřivnáč či jak se od sebe liší vážka a motýlice. V Tuřanech a Kvílicích jsme si prohlédli staré dřevěné zvonice a navštívili hrob rodičů Václava Beneše Třebízského.

   Po čtyřhodinovém putování jsme dorazili do Třebíze, prohlédli si skalní reliéfy a sochu Václava Beneše Třebízského. Potom nás již čekala prohlídka skanzenu – Cífkova statku, krámku, vejminku a zejména rodný dům Třebízského.  Dozvěděli jsme, se jak se dříve na vesnici žilo a kolik bylo na statku práce se zajištěním obživy. I když se nám cesta do Třebíze líbila, pro zpáteční cestu do Slaného jsme raději zvolili autobus.

    Všichni jsme si výlet, i díky ideálnímu počasí, užili a doufáme, že něco podobného podnikneme i příští rok.

Foto a text: Štěpánka Hejmová a vybraní žáci ze sekundy

Další fotografie naleznete  ZDE

 

 

Joomla templates by a4joomla