Ve dnech 26. – 30. září 2022 jsme ve Slaném přivítali 35 studentů se dvěma kolegy z pedagogického sboru novosadského gymnázia. Program výměny byl úspěšný. Naši hosté již tradičně navštívili mauzoleum obětí zajateckého tábora z 1. světové války v Jindřichovicích u Sokolova. Cesty do západních Čech využili naši přátelé také k prohlídce Chebu a Mariánských Lázní. V dalších dnech obdivovali historické památky Prahy a Kutné Hory s Českým muzeem stříbra a středověkým stříbrným dolem.

Jsme velice rádi, že se studenti i naši kolegové vraceli do Nového Sadu nadšeni jak z pobytu v rodinách našich žáků a nově navázaných přátelství tak ze zážitků, které jim poskytl připravený program.

Jarní výměna v Novém Sadu se konala ve dnech 26. – 31. 3. 2023 zúčastnili se jí 31 studenti. Doprovázeli je 3 učitelé: Olga Míková, Dana Čablová a Michal Procházka. Program byl jako vždy pestrý. Navštívili jsme historické město Sremska Mitrovica, přírodní rezervaci Zasavica, kde je chráněno mnoho endemických druhů živočichů i rostlin. Vydali jsme se do oblasti Šumadije (střední Srbsko), do historických míst Topola a Oplenac, spojených s počátky srbské a později jihoslovanské královské dynastie Karađorđevićů. Na Sremskou Mitrovici i Šumadiji budeme jistě vzpomínat i díky nevšedním kulinářským zážitkům, protože jsme si zde užili velmi chutnou autentickou srbskou národní kuchyni.

V Bělehradě jsme tentokrát kromě pevnosti Kalemegdan navštívili Národní muzeum.   

V roce 2023 si společně připomeneme již 20. výročí trvání partnerství našich škol.

 Foto a text: Olga Míková

Další fotografie naleznete ZDE

                                                                                                                                    

 

Joomla templates by a4joomla