V druhé polovině června tohoto roku bude společností Patria, z.s. a slánským Vlastivědným muzeem za finančního přispění Městského úřadu Královského města Slaný, Statutárního města Kladna a Nadačního fondu Zory Dvořákové vydán již 31. ročník obnovené ročenky Slánský obzor, která přibližuje historické osobnosti a události našeho regionu.

Příspěvky v letošním ročníku Slánského obzoru jsou opět velmi rozmanité, neboť čtenáři zde naleznou – kromě dalších  odborných textů – například  přírodovědnou stať  ředitele slánského gymnázia  Milana Dundra Padají ve Slaném a jeho okolí meteority?, dále studii učitele dějepisu na této škole Zdeňka  Víška 150 let železnice ve Slaném a pojednání  historika Ústavu pro studium totalitních režimů Milana  Bárty Slaný za vpádu Pasovských 1611.

Osobnosti lékaře Oskara Fischera věnoval pozornost Matej  Šmehýl, jenž ve své stati tohoto slánského rodáka představil především jako významného vědce a spoluobjevitele Alzheimerovy choroby.

Minulostí i přítomností Kladna se zabývali ve svých studiích archivářka  Irena Veverková (Slavnostní začátek cesty k modernímu Kladnu) a historik Karel Drvola (Profesor Vilém Lippert a jeho studenti v soukolí totalitních režimů).

Veřejné uvedení nového ročníku Slánského obzoru se uskuteční 19. 6. 2024 od 17 hodin v Malé galerii Vlastivědného muzea, kde vystoupí absolvent slánského gymnázia Matej Šmehýl s komentovanou prezentací svého příspěvku o Oskaru Fischerovi. Moderátorkou setkání bude šéfredaktorka I. Veverková.

Předsednictvo Patrie, z.s.

Plakát k této akci naleznete ZDE

 

Joomla templates by a4joomla