Bad Marienberg_2
Koncem září jsme se účastnili mezinárodního semináře, který pořádá Europa – Haus v Bad Marienbergu (SRN). Jedná se o projekt s názvem Think Europe, přičemž každý seminář tohoto projektu se zabývá odlišnými problémy. My jsme se zaměřili na svobodu, její formy a základní principy demokracie.

Bad Marienberg_1
Bylo půl páté ráno a naše dobrodružství teprve začínalo. V sedm hodin jsme měli sraz před Fantovou budovou, a tak jsme vstávali velmi časně. V Praze se k nám připojila slovenská výprava. Během cesty, která trvala téměř devět hodin, jsme se seznámili. Po příjezdu do Europa Hausu na nás čekalo veliké překvapení. Rozdělili nás do pokojů tak, abychom je nesdíleli s lidmi stejné národnosti. Nakonec jsme se vždy domluvili bez problémů, avšak málokdo si zapamatoval 56 jmen.
Zpočátku jsme se museli co nejvíce sblížit. Hráli jsme tedy různé poznávací hry. Zpětně to hodnotíme jako velkou zábavu. V pondělí jsme představovali jednotlivé státy. Francouzi zpívali hymnu, Poláci nás naučili polonézu, Slováci zvolili jazykolamy a Němci představili svou zemi. My Češi jsme předvedli polku a nechyběla ani virtuální prohlídka Prahou.
V úterý začalo něco nového. Poprvé jsme nezůstali v domě, ale vydali jsme se do JuKuSche ve městě Altenkirchen. Jedná se o ateliér, ve kterém jsme pracovali na svých projektech. Téma celého týdne znělo SVOBODA. Tři umělci nám ukazovali všemožné malířské techniky. Nejvíce ale všechny bavila práce se spreji. Nejprve jsme v mezinárodních skupinách neustále přemýšleli a diskutovali o svobodě a jejích podobách. Do práce jsme se pustili až ve středu. Každá skupina musela zpracovat dvě stěny papírové zdi na téma svoboda. Naše práce v sobě měly obsahovat nějakou zprávu. Nejdříve jsme si připravovali šablony, poté jsme malovali pozadí obrazu a nakonec jsme sprejovali.
Nejvíce jsme se ale těšili na výlet do Kolína nad Rýnem. Toto nádherné město nás doslova okouzlilo. Celý den se zrcadlilo na vlnkách Rýna. Celkový dojem ještě umocňovaly sluneční paprsky, které se odrážely na vodní hladině. Pohled na Dóm nám zastavil dech. Jako by sahal až do nebes. Uvnitř na nás dýchla kouzelná a mystická atmosféra, která v chrámu žije již stovky let. Když jsme vystoupali na věž, naskytl se nám neuvěřitelný výhled na město. Všechno pod námi vypadalo jako v mraveništi. V Kolíně jsme ještě navštívili Sociálně nacionalistické muzeum. Poté jsme se vrhli do víru velkoměsta.
V pátek jsme zpracovávali druhou stěnu naší zdi. Z výsledku jsme se všichni radovali. Večer se konala vernisáž. Dorazilo i několik místních výtvarných nadšenců. Postupně jsme představili naše projekty. Během víkendu jsme všichni obdrželi certifikáty a společně jsme zhodnotili uplynulý týden. Poté nás čekala návštěva lanového centra a závěrečné grilování.
V neděli nastala chvíle loučení. Nikomu z nás se nechtělo zpět do každodenního stereotypu. Celý seminář jsme si užili, získali jsme mnoho kontaktů a nové přátelé. Tým organizátorů působil velmi profesionálně. Byl to týden plný nezapomenutelných zážitků a velkých zkušeností.
Tereza Šimralová, Emilie Tichá , septimaJoomla templates by a4joomla